Креативността – инструменти и примери бе темата на срещата на клуба на Лидерите-акселератори през декември 2022.
Нашият основен извод е: Тъй като бизнесът зависи от иновациите, креативността е въпрос на култура и на постоянна практика. Отговорността за това е на лидера на екипа и организацията.
Споделените мнения и опит, многото примери за проекти и техники, тестването на инструменти, обобщихме в няколко основни извода, които споделяме като послания към лидерите.
1. Иновацията е екипна работа.
Човек може сам да има добра идея, дори да направи изобретение, но иновация може да се направи само от екипа. Допълнителен ефект е сплотяването на хората в екипа и мотивацията им да реализират идеята, която е тяхно общо творение.
2. Иновацията е креативност плюс реализация
Креативността е генерирането на идеи. Иновацията е свързана с правенето и реализирането на идеята. Творчеството е актът на замисляне на нещо ново. Иновацията е актът на прилагане на нещо на практика.
3. Счупете рамката, за да отпушите креативността.
Основната пречка пред креативността е рамката. В нея влизат знанията и опита, рутината и вече постигнатото. Рамките са необходими за обработка на информацията. Но креативността се проявява в решаване на задачи извън рамката. А тя обикновено е мисловна рамка, която сами си поставяме.
4. Креативността е удивителната комбинация от идеи
Креативността е да свържеш отделните елементи на информацията по нов начин. Да видиш новото във вече съществуващото. Да свържеш опита по нов начин, да комбинираш идеите в ново творение.
5. Повече тествайте, по-малко анализирайте.
Хората с най-много информация обикновено дълго анализират и планират. А тези с по-малко информация се захващат да тестват и набират практическа информация. Ако имате идея, тествайте я. Непринудено и дори без подготовка понякога дава по-добри резултати и не ни ограничава в детайлния план. Така фокусът е върху съдържанието, не формата; ситуацията, не очакваното; гъвкавостта, не планираното.
6. Когато провалът не е опция, се справяме.
Креативността разцъфва, когато задачата изглежда непосилна. Когато условията и контекстъг са такива, че няма вариант да не успееш, няма начин да няма начин. Това е свързано с изваждането на хората от рутината и поставянето им в симулирани условия, в които резултатите са реални и видими.
7. Креативността се учи.
Всеки човек е креативен по природа. Креативността е нещо, което всеки може да научи, съблюдавайки принципи и практики, независимо че има хора, които по натура са по-креативни. Има инструменти, които всеки може да усвои и ползва. Иновативността не е на теория, тя се случва на практика чрез активности за хората.
8. Може да не си иновативен, но трябва да цениш иновациите.
Иновациите не са функция на R&D отдела или на един човек. Човекът, който отговаря за иновациите, не ги измисля сам. Трябва ли ръководителят да е иновативен? Не, може да не е иновативен по природа, но да координира иновациите. Не е нужно да е изобретател, за да свърже информацията по нов начин. Нужно е да цени иновациите и да ги направи ценни за организацията, да ги въплъти в практиката. Да не казва „така се прави“, а да включи всички в процеса „как да го правим по-добре“
9. Всичко започва с искра. И продължава с искра.
Лидерът подава искрата за креативност и иновации. Често тя е свързана с това хората да си повярват, че иновациите не са запазена територия само за старшите, че всеки може да създаде иновации. Когато ръководителят промени практиките, те постепенно се превръщат в начин на взаимодействие между хората и така се променя културата на организацията. Роля на лидерите е постоянно да подават нови искри.
10. Да поддържаш настоящето или да създаваш новото? Отговорът е: Да.
Бизнесите е необходимо да поддържат ефективното функциониране на вече създаденото. И от друга страна да създават нещо ново, рушейки старото. Тази дилема се решава с постоянна креативност. Постоянните малки стъпки са по-добре от големия скок.
Креативността е начин на живеене.
Цветомир Досков и Диляна Дочева
Comentarios